Forum                   Lubuskie Forum Zwiadowcy-Historii Strona Główna

Lubuskie Forum Zwiadowcy-Historii
lubuskie forum poszukiwaczy skarbów,Lubuskie Forum detektorystów,Forum poświęcone exploracji za pomocą wykrywacza,identyfikacja monet,poszukiwanie za pomocą neodymu,rekonstrukcja historyczna
 

Archeologia Wojenna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubuskie Forum Zwiadowcy-Historii Strona Główna -> Literatura,filmy recenzje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arci
Administrator



Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 447
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lipinka
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 11:11, 14 Maj 2012    Temat postu: Archeologia Wojenna

Archeologia Wojenna
5 maja
Szanowni Państwo! Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią konieczności czekania aż pół roku oddajemy Wam do rąk 2 tom Archeologii Wojennej. Jak zapewne zauważyliście dość znacznie zmieniony.
Dziękujemy za listy. Z wielką uwagą przeczytaliśmy wszystkie maile i prośby, szczególnie najczęściej wymienianą zbyt małą wielkość fotografii, które co zauważyło kilku starszych Czytelników utrudniło im pełen odbiór. Większy format powinien w tym wypadku być korzystniejszy. Ponieważ wśród trafiającej do nas korespondencji znalazło się oprócz e-maili kilka listów wysyłanych tradycyjną pocztą za te dziękujemy szczególnie. Autora najciekawszego, choć nie wolnego również od pewnej krytyki chcemy nagrodzić książką niespodzianką. Publikacja trafi do Pana Zbigniewa Nowakowskiego z Koszalina.
Nadal jednak publikujemy olbrzymią ilość materiału ikonograficznego i nie da się ukryć, że sami łamiemy sobie głowę jak zmieścić w tomie ponad 500 fotografii? Uwierzcie, nie jest łatwo. Również na Waszą prośbę zmieniliśmy nieco formę. Zamiast samych dużych opracowań publikujemy kompilację; teksty nieco krótsze a większą ich ilość oraz duże materiały. Niestety nie wszystkie tematy mają możliwość opracowania ich w krótszej formie i nadal będą się pojawiać dłuższe publikacje kolekcjonerskie lub materiał dzielony na dwa tomy jak ma to miejsce w przypadku kapitalnej pracy Tomasza Piątkowskiego opisującego historię 31 PSK z punktu widzenia jednego, konkretnego żołnierza oraz całego olbrzymiego zbioru pamiątek po nim.
Ten tom jest kolejną próbą czy zmiany jakie poczyniliśmy idą w dobrym kierunku. Teksty są znacznie bardziej zróżnicowane. Wciąż prosimy o listy i maile. O uwagi nawet bardzo krytyczne. To dzięki nim możemy dowiedzieć się o preferencjach Czytelników oraz o błędach jakie – popełniamy my.
A w 2 tomie... Opowiadamy o odkryciu niedostępnego dla ogółu niemieckiego schronu przeciwlotniczego z zachowanym niemal w pełni wyposażeniem wewnętrznym. Skarbem tego obiektu jest prawie kompletny system filtro-wentylacyjny firmy Dräger Werk Lubeck.
Dawid Krupop zaprasza Państwa pod Tomaszów Lubelski pełen pamiątek po naszym, polskim pełnym tragedii Wrześniu 1939 roku. Opis dwóch bitew tomaszowskich oraz prezentacja pamiątek z pobojowisk po walkach polskich żołnierzy powinna zaciekawić każdego poszukiwacza. Nie często udaje się znaleźć resztki nadgryzionego zębem czasu rkm Chauchat czy pieczątkę pułkową.
Tomek Piątkowski już wyżej wspomniany, oprócz tekstu o 31 PSK, w innym materiale próbuje zmierzyć się z legendą o zniszczonej kolumnie transportu niemieckiego w 1945 roku, w Niesułkowie. Jak trafiał na kolejne jej ślady oraz pamiątki po wydarzeniach, a w końcu na ewidentne dowody dowiecie się z jego tekstu.
Robert Kudelski, autor wielu książek podczas swoich poszukiwań archiwalnych natrafił na niezwykłe materiały dotyczące grabieży cennych dzieł sztuki z polskiej stolicy wywiezione przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Opisuje ich drogę do ukrycia. Wskazuje dwa depozyty. Opiera się na dokumentach przesłuchań świadków. Słowem ukierunkowuje na dobry temat do sprawdzenia w terenie.
Tekst Zbyszka Kiełba, autora książek o tematyce oscylującej wokół poszukiwań polskich żołnierzy w Katyniu oraz innych miejscach kaźni jest tak naprawdę rozszerzoną pracą jaką Zbyszek przysłał na jeden z konkursów jakie ogłaszaliśmy w internecie. Tak bardzo nas poruszyło i ujęło jego opowiadanie dotyczące poszukiwań śladów po puławskiej liście katyńskiej oraz historia odkrycia pamiątek po polskim saperze Franciszku Kupce, że musieliśmy Wam to pokazać.
Przemek prywatnie dr weterynarii, najczęściej nazywany Premem to autor jedynego beletrystycznego tekstu o własnej historii poszukiwań. Pisze prosto i ironicznie o ciężkim życiu poszukiwacza... O drogach jakie musiał przejść. O czasem kompletnym zniechęceniu do tego hobby. Ale tak naprawdę tekst jest o… Poszukiwaniu jednej carskiej ikonki na pobojowisku bitwy pod Tarnawatką. Poszukiwaniu na raty... Trwającym aż 4 długie lata. I każdemu wyjazdowi towarzyszyły niezwykłe wręcz zdarzenia. Autor w bardzo zabawny sposób opisuje swój nastrój od frustracji, przez lęk prowadzący aż do badań zachowania... Kogo? Czego? Tego dowiecie się z jego poszukiwawczych wspomnień. Krótko mówiąc... bywa i śmiesznie, i czasem strasznie.
Piotrek Wysocki jest autorem zupełnie nowatorskiego w Polsce pomysłu prezentacji w kolejnych tomach tzw. fotografii wydania. Choć twierdzi, że pomysł zapożyczył z niemieckojęzycznej literatury myślimy, że przypadnie Czytelnikom do gustu. Krótko, treściwie, kolekcjonersko.
Michał Młotek tym razem opisuje zagmatwaną historię przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera oraz towarzyszące temu niejasności. Dobry tekst historyczny o zupełnie nieznanych kuluarach drugiej stolicy III Rzeszy. W dodatku dziś na naszych polskich terenach.
Tytaniczną wręcz pracę wykonał Jarek Ciemiński. Dzięki jego wieloletniemu kolekcjonerstwu dziś my możemy posiąść wiedzę jaką nam przekazuje w swoim tekście „Znakowanie niemieckiej wojskowej amunicji kal. 7,92x57 Mauser w latach 1889-1945”. Długie, pełne szczegółów opracowanie nie tylko dla kolekcjonerów.
I na koniec Michał Semczyszyn opowie o różnicach pomiędzy mundurami 1, 2 i 3 wzoru niemieckich pancerniaków. Zmierzy się z mundurami noszonymi przez wojska pancerne oraz członków załóg dział szturmowych Wehrmachtu. Mundur jaki udało mu się zdobyć do zaprezentowania pochodzi w całości od spadkobierców żołnierza dywizji Grossdeutchland. A suplement do jego materiału... To dość niespotykany tekst. O tym, co można znaleźć podczas pisania artykułu o mundurach. Bo, że można znaleźć udowadnia... Więc do dzieła autorzy. Nie tylko zdarza się złamać pióro pisząc coś...
Zapraszamy do lektury!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
arci
Administrator



Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 447
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lipinka
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 12:05, 22 Cze 2012    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubuskie Forum Zwiadowcy-Historii Strona Główna -> Literatura,filmy recenzje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin